Gojnik – dlaczego warto go spożywać?

gojnik

Gdy myślimy o nazwie gojnik, od razu przychodzi do głowy proces leczenia, regeneracji czy gojenia ran. Faktycznie, w czasach antycznych – głównie w Grecji, picie naparu z liści gojnika zalecano żołnierzom, by szybciej i lepiej goiły się wojenne urazy. Uważano również, że roślina ta ma moc pozbywania się choroby z organizmu człowieka oraz zapewnia dobre samopoczucie i witalność. Czasem gojnik  nazywany jest również „górską herbatą” bądź herbatą pasterzy.

Na terenach śródziemnomorskich jest znany i ceniony od dawna. W Polsce dopiero zaczyna swą karierę. Czy zatem warto włączyć do swej codziennej diety napar z tej rośliny?

Kilka informacji na początek

Rodzaj gojnik to ponad sto różnych gatunków (rosną na górskich terenach w wysokiej temperaturze), z czego do produkcji herbat najczęściej używane są:

  • gojnik macedoński
  • gojnik syryjski

Jedne z pierwszych informacji o gojniku, pojawiły się w dziele Pedaniusa Dioscorides’a – Materia Medica (50-70r.) – jednym z najważniejszych dzieł dotyczących farmakologii. Już wtedy roślina ta była doceniana ze względu na swoje właściwości. Do dziś jest prowadzonych wiele badań odnośnie gojnika, głównie w Grecji, Turcji czy Bułgarii.

Właściwości gojnika

Bogactwo składu surowców: flawonoidy, diterpeny, monoterpeny, kwasy ferulowe, glikozydy fenolowe lub fenyletanoidowe, olejki eteryczne, predysponuje do licznych, korzystnych właściwości leczniczych (wiele z nich jest potwierdzone badaniami naukowymi). Gojnik wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne (hamowanie uwalniania histaminy oraz produkcji tlenku azotu)
  • gastroprotekcyjne oraz przeciwwrzodowe
  • antybakteryjne
  • przeciwproliferacyjne

Wyciągi roślinne są polecane przy przeziębieniach, chorobach reumatycznych, dusznicy bolesnej oraz jako środek rozkurczowy (może obniżać ciśnienie krwi poprzez relaksację naczyń krwionośnych), moczopędny, uspokajający i przeciwkaszlowy. Podkreśla się również, że gojnik ma działanie zmniejszające uczucie bólu. Niektóre gatunki rośliny (Sideritis euboea i Sideritis clandestina) mogą mieć udział w przeciwdziałaniu osteoporozy ze względu na stymulowanie różnicowanie komórek osteoblastycznych.

Gojnik w kosmetyce?

Zastosowanie gojnika nie ogranicza się tylko do medycyny, jest wykorzystywany w kosmetyce, ale również przy produkcji perfum. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne, gojnik jest surowcem do produkcji kremów typu anti-aging (do skór dojrzałych) oraz szamponów, jako składnik pomagający chronić włosy przed dekoloryzacją oraz uszkadzającym promieniowaniem UV.

Gojnik, pomimo pięknego zapachu, nie dorobił się jeszcze statusu „głównego materiału roślinnego” do produkcji perfum. Tylko mała część włoskich perfumiarzy stosuje Sideritis do wytwarzania pożądanych zapachów. Pole do popisu w perfumiarstwie pozostaje wciąż nieodkryte i wolne :).

Dawkowanie

Najbardziej wartościowym surowcem jest całe ziele Sideritis, wysuszone i zapaczkowane. Uważa się, że wszelkie przetwarzanie powoduje straty składników. Przed zaparzeniem należy pociąć ziele na kawałki  (porcja to około 2 łyżeczek) i zalać wrzątkiem, parzyć 5-10 minut. Gojnik jest bardzo bezpieczny i nie stwierdza się przedawkowań.

Gojnik suszony kupisz w najlepszej cenie na www.progresshop.pl

Źródło: www.dietetycy.org.pl

,
4 comments on “Gojnik – dlaczego warto go spożywać?
  1. Bardzo słuszna uwaga dotycząca zakupu. Właściwości zdrowotne znajdują się w całej roślinie, kupując już zmielony susz, nie wiemy co dokładnie się tam znajduje, a proponowanym produkcie otrzymujemy susz w najlepszej formie.

  2. Super! Nie kojarzę, a więc nowość. Dopiero za jakiś czas dowiemy się, czy pozytywne cechy nie są jedynie wygórowanym chwytem marketingowym. Lubię w takich momentach jednak mieć potwierdzenie w badaniach naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>